Članek
Naslednja postaja: Konec sveta

Naslednja postaja: Konec sveta

Objavljeno May 30, 2021

 

Konec prejšnjega leta je bilo na svetu 81 milijonov več ljudi kot na začetku. Že 40 let je Zemlja vsako leto 'bogatejša' za 40 Slovenij. Sodobnih Slovenij, kajti predtem je več desetletij vsako leto pridobila 40 takratnih Slovenij. To ni samo 40 Slovenij ljudi, to je 40 Slovenij vsega: njiv, hlevov, hiš, cest, šol, rudnikov, tovarn, trgovin, elektrarn …


Ker se življenjski slog dviguje širom sveta, povprečen Zemljan vsako leto pojé več, predvsem več mesa; je obdan z več betona in plastike; ima več motornih vozil in cest, po katerih se lahko vozi z njimi; se šola bolj pogosto in dlje; ima več oblek in ropotije; kadar stvari ne proizvaja, vzdržuje ali prodaja, jih kupuje … In za vse to porabi vsako leto več energije … Vsako leto torej 40 dodatnih Slovenij – sodobno naseljenih in opremljenih –, ob tem pa še nadgradnja življenjskega sloga 4.000 Slovenij, ki že teptajo Zemljo …

Hitrost, s katero človeštvo narašča, se manjša, res je. A dosti vode bo še preteklo, preden nas bo nekega decembra toliko kot predtem januarja – razen če bo voda nehala teči in nas bo opazno zdesetkala suša … In dokler se ne zgodi nekaj res strahovitega, bo kapitalizem deloval – torej bo vsako leto vsega več …

Poraba energije je vedno bolj učinkovita in čista, tudi to je res. Poraba energije na prebivalca upada. A ker nas je vedno več, poraba energije narašča. Tudi črpanje virov narašča; le črpanje premoga zadnjih nekaj let ostaja na isti ravni.

Če ste kdaj v zadnjih letih pozorno prisluhnili strokovnjakom za energetiko, so jih polna usta čudovitih novih virov in tehnologij, ki bodo nadomestili fosilna goriva. Res je, bodo jih – ker bo slednjih v nekaj desetletjih zmanjkalo. Bolj učinkovita bodo – ker bodo dražja in se bodo morala izplačati. Tudi bolj čista bodo – jedrska packarija je nevidna, katerikoli drug vir pa težko ustvari toliko packarije, kot so je in je še bodo fosilna goriva. A kakršnokoli elektrarno je treba zgraditi: izkopati in predelati gradbeni material, ga dostaviti na gradbišče ter po desetletjih delovanja razstaviti in nekje zakopati. Tudi za to je potrebna energija …

In zakaj je rešitev v tem, da je proizvodnja energije čista? Vodne elektrarne so čiste, a vseeno okoli sebe povzročajo opustošenje. Vetrne elektrarne so čiste, a če pod njimi ne moremo živeti ljudje, tudi večje živali in rastline ne morejo; sploh pozimi, ko vsenaokoli frčijo kosi ledu. Pod sončnimi elektrarnami je senca; kjerkoli jih postavimo, razsujemo krajevni ekosistem. In vseh teh 'čistih' elektrarn potrebujemo res dosti, če hočemo z njimi nadomestiti nečiste ter na elektriko poganjati tudi večino prometa. Če bi JEK nadomestili s sončno elektrarno, bi morala ta obsegati 20 kvadratnih kilometrov – površino Celja …

Tudi to, da je poraba energije vedno bolj učinkovita, ne prinaša rešitve. Katero podjetje pa zmanjša porabo energije in ohrani obseg proizvodnje? Nobeno! Čisto vsa raje ohranijo porabo energije in povečajo obseg proizvodnje … Gradovi, svetišča, državne ustanove in ulice bodo še bolj razkošno razsvetljene kot danes (le da se bo v vse te luči zaletavalo vedno manj žužkov, ki bodo podnevi oprašili vedno manj cvetov, za njimi pa bo prežalo vedno manj ptic, ki bodo razsejale vedno manj semen) … In ko bo na voljo dovolj hiter in poceni vlak do Dunaja, se bo marsikdo v službo raje peljal tja kot v Ljubljano. Takrat ne bomo imeli le spalnih naselij, ampak spalna mesta, pokrajine in države …

Če bomo to dočakali, seveda. Vse kaže, da ne bomo. Brez žužkov in ptic so nam dnevi šteti. Brez rib so nam dnevi šteti (pretiravam, imamo še 28 let). Brez nafte nam je štet kapitalizem – ob trenutni porabi čez 46 let, ob dejanski pa je bo zmanjkalo skupaj z ribami. Pa nismo rekli še nič o podnebnih spremembah …

No, pa rečimo! Ko bo malo bolj vroče, se v tropih, kjer je 100 odstotna vlažnost, ne bo več dalo živeti. Ljudje se bodo zabarikadirali v klimatizirane stavbe ali skupaj z živalmi in rastlinami umrli na 'svežem' zraku. Stotine milijonov preživelih iz klimatiziranih stavb bo potem seveda prišlo k nam – oboroženih, kajti takrat bomo vrli Evropejci nad prišleke že leta pošiljali vojsko. Malokdo se bo zoperstavljal temu pokolu, saj bo to edini način, da v tukajšnjih podnebno spremenjenih razmerah preživi vsaj nekaj domačinov … Nekoliko več težav pa bomo imeli, ko se bo stalil grenlandski in antarktični led ter zalil obalna mesta; postreliti bomo morali tudi milijone svojih rojakov (Britanci npr. večino Londončanov). Verjetno jih bo treba tudi pojesti, kajti med potopljenimi pristanišči čezoceanke ne bodo več vozile ne živine ne krme …

Konec bronaste dobe in srednji vek sta bila le vaja za to, kar nas čaka zdaj, pa če se Greta postavi na trepalnice …

#Kolumne #Gregor-hrovatin