Alkohol za poln delovni čas
Pravzaprav je alkohol vera. To je še bolj očitno, odkar krščanstvo počasi, a nezadržno ugaša. Verjame mu več ljudi kot duhovnikom s papežem na čelu. Namenijo mu več časa in denarja. Preskrbljenost z alkoholom je pomembnejša od preskrbljenosti z duhovno oskrbo …
A tako je bilo tudi v časih, ko je bila cerkev glavna. Duhovniki so čeznjo stoletja besneli s prižnic (nato pa se šli mnogi od besa napit). Ko se je tudi med neduhovniki razpasla pismenost, so jim pričeli pisati nasvete in navodila za življenje, ki so vsebovali predvsem manj pitja in spolnih odnosov. Učinek je bil ničen ali celo nasproten, so pa lahko duhovniki bes in alkohol razlivali istočasno. Povezanost pitja in pisanja so od njih prevzeli pisatelji ter ji s svojo domišljijo dali krila. Tako imamo danes celo dneve poezije in vina …
Z alkoholom so se sicer najbolj povezali glasbeniki. Razlika med koncertom in pijanščino je zgolj v tem, ali se igra v živo ali predvaja posnetke – bistvo je v obeh primerih isto … A tudi ostali umetniki ne zaostajajo dosti; otvoritve, premiere in druge prireditve, posvečene druženju umetnin in umetnikov z občinstvom, se vse po vrsti osredotočajo okoli pladnjev s kozarci in končajo v luknjah v spominu …
Športniki so malo bolj ločeni od alkohola. Občinstvo se sicer res naliva pred, med in po prireditvah, zato pa pričnejo športniki zares piti šele, ko je vse končano, pa še to ne vsi in ne vedno. Le kadar ob medalji dobijo šampanjec, ga cuknejo takoj, ko neha škropiti po občinstvu …
Seveda pa to ne velja za ljubiteljske športnike. »Športno društvo« je tako rekoč sopomenka za »društvo pijancev«. Čas, ko se člani športno udejstvujejo, je pogosto krajši od časa, ki ga potem namenijo 'druženju'. Večina športnih dvoran in parkov je v ta namen priročno opremljenih s stalnimi ali začasnimi gostilnami; če ne, se 'moštvo' pač preseli v tisto, ki je najbližja.
Praznik in praznovanje (zmage ali česarkoli drugega) sta zgolj sopomenki za pijančevanje. Če se ne pije, ni to noben praznik, praznovanje brez alkohola pa se spodobi samo otrokom. Če je družina kulturno zavedna, seveda tudi njim dovoli spiti kakšen požirek, kozarec ali se napiti, odvisno od starosti in krajevnih navad … Navsezadnje je treba vzgojiti nov rod pivcev, sicer bo še kdo pomislil, da se je v družini zaredil islam ali kaj podobno nevšečnega …
Opijanje v krogu družine je grozljivka. A kako se mu izogniti, ko ga je pa vsepovsod dosti? Tu niso samo duhovniki, umetniki in športniki – ti maloštevilni posebneži, za katere veljajo drugačna pravila. Krščanstvo, umetnost, šport in praznovanja so le bolj ali manj obvezni dodatki tistemu 'pravemu' delovnemu življenju. Kako je torej z alkoholom med delovnim časom?
Kdo bi vedel … Preverja se zgolj poklicne voznike, kadar jih slučajno ujame kak policaj. To je vedno bolj redko, ker zadnje čase lovijo predvsem begunce. Koliko jih je bilo npr. na cestah okoli martinovega in novega leta?
Vsi nevozniki lahko delajo pijani, dokler ne pride do nesreče. Takrat sodelavci nesrečnikom na vse načine pomagajo pomesti alkohol pod preprogo. Ta običaj jim prepreči zgolj kak hudoben delodajalec, ki mu dogodek pride prav, da lahko 'ubogega' pijanca odpusti. Zgodbo, ki ne vsebuje alkohola, verjetno kdaj spacajo tudi skupaj s preiskovalci … In za nagrado spijejo kozarček …
Uslužbenci sklepajo posle … Praznovanje! … kupujejo nove stroje … Praznovanje! … zaganjajo nove proizvodne linije … Praznovanje! … odpirajo nove podružnice … Praznovanje! … imajo rojstne dneve … Praznovanje! … napredujejo … Praznovanje! … dobivajo nove mandate … Praznovanje! … gredo v pokoj … Praznovanje! … podjetja imajo okrogle obletnice … Praznovanje! … petek … Praznovanje! … martinovo … Praznovanje! … prvi maj, božič, novo leto … Praznovanje! … konec delovnega dne … Praznovanje! …
Koliko škode lahko naredi pijan ali zmačkan uradnik, ki ne razume ali ni sposoben izvesti potrebnih opravil, zato jih izvede površno, narobe ali sploh ne? Koliko gradbinec ali serviser, ki je pozabil nekaj bistvenega? Koliko politik, ki je poleg sebičnosti, nesposobnosti in pijanosti še prepričan, da mu nihče nič ne more? …
Pijejo pa tudi ljudje, ki nimajo opravka s papirji, vijaki in gumbi, ampak z ljudmi. Ko sem še tlačil šolske klopi, je imel skoraj vsak učiteljski zbor svojega pijančka. Učitelji so pili prvi in zadnji dan pouka, pred, med in po konferencah, izobraževanjih, športnih dnevih, šolskih izletih, na šolah v naravi … Zdaj je tega nekoliko manj in je bolj skrito. Kljub temu se imajo nekateri slovenski šolarji še vedno priložnost napiti skupaj z učiteljem; včasih tudi v okviru šolskih dejavnosti …
Otroci ne bi bili otroci, če alkohola ne bi pili, kadar pridejo do njega …
Še najmanj možnosti je, da bi se napili z varuhi, ko gredo med počitnicami v kolonije. A varuhi (lahko) pridejo do alkohola vsak večer, ko jim uspe uspavat tečno mularijo, in pijejo do jutra, ko jo morajo zbuditi.
Ko ljudje odrastejo in po vseh skozi telo pretočenih litrih alkohola končno zbolijo, pridejo k zdravnikom. Po bolj ali manj uspešnih operacijah ti v svojih pisarnah odprejo darila in podkupnine, med katerimi je pogosto tudi alkohol. Kdo jim ga brani spiti na licu mesta? …
Ko se ljudje postarajo ali postanejo invalidi (pogosto kot posredne ali neposredne žrtve alkohola), včasih potrebujejo pomočnike. To so pogosto neizobraženi prostovoljci, slabo plačani prekarci ali zgarani delavci raznoraznih društev in zavodov, ki jim s premalo sredstvi nudijo, kar bi jim morala nuditi država. Za kakšen kozarec ali steklenico pa vendarle imajo oboji: pomočniki in pomoči potrebni … Pa še za napitnino natakarjem, da bodo lahko kaj spili – takoj ali po šihtu … Če ima invalid električni voziček, lahko z njim domov odpelje več ljudi, ki se ne morejo zanesti na noge.
Pri koliko poklicih se sploh preverja opitost delavcev, udeleženih pri delovni nesreči? A dajo učiteljem pihati, kadar šolarji med poukom staknejo poškodbo? Kdo zagotavlja, da so vzgojitelji na otroških kolonijah šesti dan dovolj spočiti in pri sebi, da lahko zagotavljajo varnost slabemu ducatu razposajenih otrok? Vzamejo zdravnikom kri, kadar bolniki med operacijo umrejo? Delajo policijske zapisnike, če zmačkanim pomočnikom invalidi padejo iz rok in se poškodujejo? So morali ustavni sodniki hoditi po ravni črti, potem ko so podprli referendum proti ustavnim pravicam (Saj to zadostuje merilom za delovno nesrečo, a ne?)? …
In na kaj se lahko sklicujemo, če je uradnikova zmota naše podjetje pahnila v stečaj? … Če je gradbenik površno vgradil napeljave, zaradi česar je naš dom leta kasneje zgorel ali zgnil? … Če smo razbili avto (in sebe), ker serviser ni pregledal vsega, kar bi moral? … Če je politik v trenutku navdiha našo državo pahnil v vojno? … Na hudobijo, nerodnost, nesposobnost ali pijanost?
Hja, najbrž bi se tudi krivec strinjal s pijanostjo, če bi mu šlo za nohte. To je pogosto olajševalna okoliščina …
Vse, kar bi bilo potrebno, pa so zgolj alkotesterji namesto službenih kartic … Prvi dan uporabe bi bil izvrstna priložnost za preizkušanje in praznovanje …
Jan 04, 2016