Pogovor z gruzijskimi filmarji o političnih razmerah
Na enem prejšnjih Liffov – saj res, kmalu se začne letošnji – je bil prikazan sodoben gruzijski film Moja soba1. Lahko bi ga označili kot umetniško intervencijo v politični prostor v Tbilisiju, glavnem mestu Gruzije, čeprav bi se zgodba lahko odvila v kateremkoli velemestu. Po projekciji filma v ljubljanskem Kinodvoru in pogovoru z gledalci, povezoval ga je Damjan Vinter, sem se z njegovo prevajalsko pomočjo pogovarjala z režiserjem, soscenaristom, soigralcem in montažerjem Iosebom 'Sosom' Bliadzejem in glavnima igralkama Mariam 'Mariko' Khundadze ter Tamaro 'Taki' Mumladze, ki so kot gostje Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala - Liffe, prišli v Slovenijo.
Najnovejši politični dogodki v Gruziji so me opomnili, da je ravno pravi čas, da dokončam zapis tega intervjuja.
Soso se je na moj začetni pozdrav »Dobrodošla Gruzija v Evropski zvezi!« odzval z veselim, a hkrati na skrb spominjajočim nasmehom. Kako ne, sem pomislila, saj spada v starostno skupino vojaških obveznikov ... »V čem je problem?« vprašam. »One Word: Russia!« je kot iz topa prva odgovorila Marika, Taki pa se je le molče nasmehnila.
Judita: Torej je pri vas izobražena mladina, zlati v mestih, naklonjena približevanju Gruzije k Evropski zvezi, težava pa je Rusija. Ampak, ali je za vas pomembno, kaj Rusija misli? Ali niste suverena država, ki sama odloča, s kom se brati?
Soso: Problem so naši lastni ruski ultranacionalisti. Zaradi njih bi pot Gruzije v Evropsko unijo pomenila spor, kakršen je zdaj v Ukrajini. Rusija vpliva na skrajne narodnostne politične stranke, ki delujejo v Gruziji. Financira jih. Noče, da bi katera od članic nekdanje Sovjetske zveze bila članica Evropske zveze.
Judita: Imajo proruske stranke, ki ste jih omenili, večino, ko gre za vprašanje o vstopu v EU?
Marika: Že sama gruzijska vlada je zelo proruska in nam je vsiljena, upravlja jo Rusija. Gre za popolnoma usmerjano politiko. Vlada bo naredila vse pod vplivom Rusije, od zdravstva, ekonomije, izobraževanja, sociale, cerkve, vse v nasprotju z idejami EU in zoper izpolnitev tistih točk, ki jih zahteva Evropska zveza pred vstopom. Kvarijo jih na vsakem koraku. Načrtno delujejo proti temu, da bi bila Gruzija sprejeta v EU.
Judita: Pa kdo jih je izvolil?
Soso: Mi!! (smeh)
Marika: Večina, večina! Bile so volitve, ki so bile lažne. Mislim: potvorjene. Če bi imeli neodvisne medije, zakon, neodvisna sodišča, bi bilo drugače. Vse to je pod nadzorom vlade, vlada pa pod nadzorom ruske vlade. Če bi šli v EU, bi morali pustiti medijem, sodiščem in drugim nekaj prostih rok, posledično pa tisti iz vlad ne bi imeli več take moči, tudi nad volitvami ne.
Judita: Se da preveriti potvorjenost volitev?
Soso: Oligarhija ima moč, ker ima denar, in kontrolira medije in vse te zadeve. Gruzijnko situacijo lahko primerjamo z ukrajinsko. Zakaj je v Ukrajini nastala vojna? Zato, ker je Ukrajina hotela vstopiti v EU, posledično v NATO. Enak problem smo imeli leta 2008 mi, imeli smo vojno2, hvala bogu je trajala samo pet dni, toda spet nam grozi.
Marika: Deset let je že ista vlada. Nenehni protesti so proti njej. Ljudje iz vlade delajo napake. Napake so očitne, a se ne umaknejo. Nalašč jih delajo, da nam lahko kažejo svojo brezbrižnost, svojo »kaj nam pa morete« moč.
Judita: In kaj je dolžnost vas kot umetnikov v takih razmerah?
Soso: Dobro vprašanje! To želimo povedati s filmom Moja soba. Da poteka neke vrste ideološka vojna v Gruziji. Med nazadnjaškimi narodnjaki in bolj svobodomiselnimi strankami. V filmu smo prikazali trk teh dveh svetov.
Judita: To se je res lepo videlo v filmu. Koliko živo pa je vsakdanje udejstvovanje umetniških krogov pri vas?
Soso: Predstavniki nove generacije umetnikov so odprte glave, protestirajo, se upirajo. Statistična večina mladih je proti tej vladi in si želijo biti v EU. Toda pri nas imamo tudi stari rod umetnikov, ki ljubi Sovjetsko zvezo. Toži se jim po starih časih. Saj je šele trideset let, odkar smo samostojni.
Marika: Obstaja nekaj: propaganda! Sovražni propagandni stroj iz Rusije. Eden od močnih mehanizmov te propagande je pranje možganov. V tej igri ima pomembno vlogo ortodoksna cerkev. Ljudje, ki so manj izobraženi in globoko verni, njih zelo uspešno vodijo. Mislim, ideološko.
Judita: Kaj je pozitivnega v tem, kar zagovarja ta druga stran, neizobražena, ortoverna stran? Kaj pravijo, zakaj je dobro »imeti se rad« z Rusijo?
Soso: Gruzijski narodnostni skrajneži so prorusko nastrojeni. Eden od sloganov, ki jih imajo,pravi, da če bi vstopili v EU, bi bili vsi geji. Da Evropejci želijo, da smo geji. Da je to v nasprotju s tradicionalnimi vrednotami Gruzije in tako dalje.
Judita: Eeeh! To ni prepričljivo.
Soso: Žal ta propaganda deluje. Največji problem v Gruziji pa je pomanjkanje. Ljudje nimajo možnosti izobraževanja. Imamo nizko izobrazbeno raven. Ljudje niso razgledani. Revščina! Revščina je zelo velika.
Judita: Revščina?
Soso: Če nimaš kaj za jesti, potem se je težko ukvarjati z omiko. Vsak peti otrok v Gruziji je podhranjen.
Judita: Ampak saj imate floro in favno, zemljo, podnebje, vse. Jaz vidim Gruzijo kot romantično, eksotično, z viri bogato državo.
TIŠINA
Taki: Za turiste je lepo. Podoba, ki jo daje Gruzija navzven, predvsem, če pridete kot turist, je takšna, kot ste jo videli vi.
Soso: V gospodarskem pogledu smo zelo odvisni od Rusije. Naravni viri, ki ste jih omenili pa vse te velike firme, vse to je v lasti Rusov.
Marika: Prejšnja vlada je želela decentralizirati vse te stvari, tudi kar se turizma tiče, a je vmes naredila tudi dosti napak. In ker so se v vladi nagibali k zahodnim idealom, jih Rusija ni podpirala, temveč je njihove napake izrabila tako, da jih je kazala večje, kot so bile, in širila, češ da so nesposobni. Zdajšnja vlada pa zanikuje vse, kar je prejšnja poskusila storiti v pravi smeri.
Judita: Omenili ste, da vam je družina pomagala pri stvaritvi filma Moja soba. Torej starši. A ti so starejši rod.
Soso: To je sreča, a je izjema, žal. Mi smo na nek način v ugodnejšem položaju, ker smo odraščali v glavnem mestu in v družinah, ki so imele možnost šolati nas in podpreti naše ustvarjanje. Osebni vloženi del nas pa je sad lastne vneme, je prostovoljski, brezplačen.
Judita: Če boste tako nadaljevali, lahko še veliko dosežete, ali?
Soso: Zagotovo se bomo potrudili, ker smo še mladi, toda pri petdesetih se bomo gotovo vprašali, ali smo še pripravljeni snemati filme brez denarja.
Judita: Takrat boste vi že bogati (smeh).
Soso: (Smeh). Malo verjetno.
Judita: Ali obstajajo pri vas poleg ruskih tudi gruzinski bogataši?
Marika: Obstajajo določeni bogati ljudje, ki so Gruzijci. Bogati so zato, ker imajo deleže v firmah v lasti Rusov, primer take firme je Gazprom. Težava je v tem, da ni srednjega razreda. Večin je revna, nekaj Gruzijcev pa je zelo bogatih.
Judita: Kaj bi za konec povedali o Sloveniji, Ljubljani, če ste si ustvarili kak vtis?
Soso, Marika, Taki, vsi povprek navdušeno: V Ljubljani je svež zrak, ljudje so prijazni, vi živite v enem najčistejših, najbolj zdravih okolij, zavedajte se tega, lahko ste zelo srečni, mogoče bomo jutri obiskali tudi Bled, zelo romantično je tukaj tudi to, da na osrednjem trgu v Ljubljani stoji spomenik pesniku in ne politiku, to nas je najbolj prijetno presunilo, navdušeni smo, da smo tukaj, zelo dobro se počutimo in smo veseli tudi dobrega odziva občinstva, ki si je ogledalo naš film.
Judita: Imate kakšno željo glede Evropejk in Evropejcev?
Taki: Evropejci nas imajo za eksotične, ampak mi tega ne slišimo radi, saj se že počutimo kot Evropejci in ne kot nenavadni tujci, ki da niso na dovolj visoki ravni za sprejem v Evropo. Ne želimo, da nas imajo Evropejci za manj vredne, in da zaradi tega Evropa ni zainteresirana, da bi nas sprejela.
Soso: S filmom Moja soba smo želeli pokazati ravno na to univerzalnost in rušiti tabu, da so Gruzijci eksotični, kajti dejansko smo enaki, smo kot vsi drugi.
Avtorica pogovornega članka: Judita Trajber
1 Moja soba, 2022 A Room of My Own, Gruzija, 107 min
Žanr: drama
Igrajo: Taki Mumladze, Mariam Khundadze, Sophio Zeragia
Režija: Ioseb 'Soso' Bliadze
Scenarij: Ioseb 'Soso' Bliadze, Taki Mumladze
Jezik: gruzijski
Več na https://spored.tv/filmi/2022/moja-soba/9172/
2 Rusko-gruzinska vojna avgusta 2008, v kateri maloštevilna in slabo opremljena gruzijska vojska ni bila kos profesionalni ruski armadi, zato se je začela umikati ruski invaziji na svoje ozemlje. Več na https://sl.wikipedia.org/wiki/Rusko-gruzijska_vojna
pred 1 dan