Kolumnist
Portal za kritično misel, filozofijo, kulturo in aktivizem
Življenje okoli sebe vidim in razumem, menda drugače. Vse, kar se mi zdi, da bi moralo biti, ni takšno, kot si predstavljam. Ne vem, kaj se dogaja z menoj, ne čutim nostalgije na včeraj, ne vidim jasne slike za danes in tudi jutri, je v temi. Na obzorju ne vidim jasnega cilja, naprej začrtanih razvo
Sovraštvo se na vse strani razliva. Le malokdo je danes še prijazen – kot da je vsem obstoj vseh drugih kazen, in vsaka živa stvar za nekaj kriva. o Kje človek up v človeka naj dobiva, če še najboljši dajo vtis porazen? Bazen dobrote tvoj postane prazen; ne, nisi lek, le zobce imaš – kopriva. o Umak
Knjiga je meč in ščit; v skrajni sili tudi zares. Papir je oster. Reže. Rob je trd. Boli. Udarec jo upogne, ne zlomi. Bajonet jo prebije, ne ubije. o Knjiga je orožje. Vzemi jo v roke! Povedi njene junake v boj proti svojim bedakom! Na sovražni ogenj komentarjev odgovori z rafalom navedkov! Pred gra
V vsaki državi je nekdo glavni: predsednik, predsednik vlade ali kralj. Isto velja za pokrajine in občine. Predpisi vseh držav dajejo temu človeku pravico, da je neprimeren za vodenje česarkoli. V vseh državah ima pravico na vodilna mesta v državni upravi ter upravah državnih podjetij in ustanov pos
Dnevi, ki so za mano in pred mano so postali negotovi ter neskončno dolgi. Ko ima hudič mlade se vse hudo običajno nabere na kup. V času brez računalnika, zaprt, sem izgubil občutek za časovno orientacijo in dogajanje v Sloveniji in po svetu. No malo za š
Kdo je ta Niče, ki je najel kriminalce in jih pognal na ljubljanske ulice … Kdo je ta povzpetnik. ki v nasilju – do lastnega naroda, vidi svojo pot do trona … Kdo je ta politikant, ki seje sovraštvo in vsiljuje črne misli, ki prebujajo strahove … Nekoč je bila NOČ DOLGIH NOŽEV, zdaj pa so se zgdile
Danes je dober dan. Danes si lahko oddahnemo. Joe Biden je zmagal na ameriških volitvah. Gre za pomembno zmago. Vsaj na simbolni ravni je premagana politika zdajšnjega predsednika Donalda Trumpa, kajti njegova politika netenja sovraštva med ljudmi je izjemno nevarna, saj sovražne besede slej ko prej
Korona bi naj bila bolezen dihal, a je precej bolj prizadela naše možgane. Kaj se gremo – in to vsi po spisku? Vlada sprejema v glavnem neumne ukrepe, vmes pa tu in tam kakšnega smiselnega. Državljani pa družno in vztrajno kršimo pametne ukrepe ter se zmerno držimo neumnih. Držanje razdalje je onkra
Glasno trobilo, vsem v svarilo, rad v naprej vse napove, se s svojo ženo postavlja, kdor ni zanj mu gre med zobe. Tiha voda, na dušo piha, za hrbtom nos viha, vsakogar lepo naslavlja, se za napake opravičuje, svoje ideale poveličuje. Sta morda res plus in m
Covid 19 – groza me je, ko berem in poslušam medije. Kakšna zmeda? Stroka in politika sta ne usklajeni. Komu naj verjamem? Kdo je tisti, ki mi daje prave in najbolj koristne informacije? Največkrat ne verjamem nikomur, zato živim v nekakšni zmedi, ki me del
Ko gledam otopelost in odpor večine ljudi do sprememb, se sprašujem, kako je komunistom pred sto leti v podobnih okoliščinah uspelo izvesti prevrat. Kaj današnjim upornikom manjka, da bi ogreli srca ljudi in jih spravili v boj za (pre)staro pravdo? Oblasti so imele takrat dosti manj stika z 'navadni
Naj zapis začnem s citatom nemškega filozofa Ludwiga FEUERBACHA, ki je v eni od svojih knjig zapisal naslednjo misel: »ČLOVEK MORA OPUSTITI KRŠČANSTVO, ŠELE POTEM BO ZARES ČLOVEK.« S tem citatom se popolnoma strinjam, ne za to, ker sem ateist, ampak predvsem zato, ker me preganjajo resnice o Cerkvi,