
Gaza je zgažena,
zravnana je z zemljo,
uničena, zastrupljena,
razbita, razstreljena,
razkopana, razmetana,
pobita, postreljena …
Mrtva?
Ne, ni mrtva.
Tam ljudje živijo, dihajo.
Lačni so, stiskajo zobe.
Žejni so, jokajo.
Ranjeni so, božajo.
Nori so, pojejo …
Mrtvi smo mi,
ki to gledamo
in vemo,
da jim ne moremo pomagati.
Vse, kar vemo o sebi,
o svojih državah, celini
o zgodovini,
se ruši,
kot Gaza.
Naše predstave so bile utvare;
naša življenja,
bogata ali revna,
zaplojena na kosteh ljudi,
ki so doživeli Gazo,
ko so bili naši pradedje,
kar so zdaj Izraelci.
Kaj ostane ljudem v Gazi?
Vsak dan manj …
Kaj ostane nam?
Slepilo ni več lepilo.
Trupla prihajajo po svoja življenja.
Dajemo jim svojo jezo,
žalost, strah, nemoč, obup
(kaj drugega pa jim lahko),
ali spet zakrknemo
– ubijemo svojo jezo,
žalost, strah, nemoč, obup,
da preženemo duhove.
Armagedon smo sejali.
Armagedon obrezujemo,
gnojimo in škropimo.
Kaj pa bomo želi?
Galerija

Sorodni članki
Preberite tudi

Ob dnevu državnosti ali kdo jamči za pravo stran (Dušan Rutar)
Dušan Rutar|23. junij 2026
Ima znanost rok trajanja?
Je znanost vezana na kapitalizem? Je najboljši možni način razmišljanja in raziskovanja vseh časov in prostorov, ali je morda le način, ki stoji in pade znotraj krščanske belske družbe v stoletjih od konca srednjega veka, zaznamovanih z izčrpavajočimi verskimi vojnami, genocidno-sužnjelastniškimi osvajanji sveta in industrijskim uničevanjem narave?
Gregor Hrovatin|21. junij 2026
Referendum za Vice
Uroš Sedej|15. junij 2026